

99,90 zł

14,90 zł

449,90 zł

29,90 zł
Labidura riparia (ogromny skorek)





Opis
Labidura riparia - jej polska nazwa to Obcążnica nadbrzeżna. Największy skorek w Polsce. Według różnych źródeł osiąga do 26 lub nawet do 30 milimetrów. Zauważalny dymorfizm płciowy, samce są większe i mają bardziej wygięte szczypce z dodatkowym "zębem" w środku. Samice dorastają do około 22 milimetrów, są smuklejsze i mają proste szczypce bez ząbka. Skorki te są ciepłolubne, w naturze aktywne nocą, w hodowli również w dzień. Żyją w i na piasku. W mokrym piasku drążą tunele. Samica składa kilkanaście lub kilkadziesiąt jaj, którymi opiekuje się aż do przejścia w formę larwalną i potem jeszcze jakiś czas chroni młode larwy przed agresywnymi lub głodnymi samcami. Skorek ten jest drapieżnikiem polującym głównie na jaja i larwy bezkręgowców, ale głodny zaatakuje i niejednokrotnie powali przeciwnika większego od siebie. Bardzo głodny skorek będzie walczyć na śmierć i życie również z innym przedstawicielem swojego gatunku. Ciekawostka jest taka, że wg kilku źródeł te skorki latają! Osobiście nikt z Ants Invasion czegoś takiego nie widział, ale kto wie.
W hodowli skorki z ogromnym apetytem zjedzą wszystkie świeże lub suszone owady karmowe a także inne źródła białka jak karma dla kota czy psa, karma dla rybek w postaci płatków czy tabletek z kryla i tym podobnych, a nawet kawałek mięsa z obiadu. Nasze skorki szczególnie uwielbiają suszone kiełże.
Nasze skorki są trzymane w pudełkach o pojemności 4.5 litra, w środku znajduje się koło 1.9 litra piasku, kilka kawałków kory (link), 13-15 dorosłych skorków. No i oczywiście ekipa sprzątająca. Ze względu na dość niską wilgotność, perfekcyjnie nadadzą się na nią te skoczogonki (link). Jedzenie i wodę dostają raz na tydzień. Nie stwierdziliśmy przypadków kanibalizmu, za to w każdym boxie mamy kupę młodych. Często obserwujemy krótkie, niezbyt ostre walki o dominację przy danej norce. Obstawiamy, że dla 5-10 sztuk wystarczającym może być jednolitrowy pojemnik, jednak na dłuższą metę jeszcze tego nie testowaliśmy.
Kilka osób (w tym kilka z ekipy Ants Invasion) wyprowadziło już te skorki od parki, więc 2 sztuki powinny wystarczyć do rozpoczęcia hodowli.
Kupując skorki możesz wybrać opcję z zestawem. Warianty oznaczają:
Mały - pudełko 1 l, około 400 ml piasku, kilkadziesiąt skoczogonków i kawałek kory dla nich, 10 g kiełża.
Średni - pudełko 4.5 l, około 1.7 l piasku, kilkadziesiąt skoczogonków i dwa kawałki kory dla nich, 10 g kiełża.
Duży - pudełko 12 l, około 4 l piasku, kilkadziesiąt skoczogonków i trzy kawałki kory dla nich, 25 g kiełża.
Piasek w zestawie nie był w żaden sposób czyszczony, ale pochodzi z tej samej piaskowni, z której skorki - sami go używamy. Jeśli chcesz być w stu procentach pewny, że wszystko nic innego w nim nie żyje, zalej go wrzątkiem lub chwilę pogotuj.
Pod spodem kilka świetnych nagrań.
Samice z kuuuupą jaj, nagrane u nas w hodowli.
Kilkadziesiąt odłowionych z natury dorosłych i kilkadziesiąt młodych skorków, które prawdopodobnie pierwszy raz w życiu mają pod dostatkiem pożywienia. Najlepiej oglądać z dźwiękiem, słychać chrupanie!:)
Skorek ciągnący do norki imago mrówkolwa, podgryzający go czasem w biegu.
Dorosły skorek jedzący innego skorka. Prawdopodobnie ofiara kanibalizmu, bo trup był świeży. Od 10tej sekundy na tym samym nagraniu widać też przesłodkie maleństwo, które je coś bardzo małego.
No i na koniec skorek, który ciągnął pszczołę, ale przy pierwszej napotkanej trudności postanowił jednak zjeść ją na miejscu. Ostatnie kilkanaście sekund nagrania to całkiem porządne zbliżenie.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Kacper
Bardzo fajny i ciekawy owad, mega fajnie polują, super się je obserwuje, do tego ich wielkość też robi świetne wrażenie