Anoplolepis gracilipes (Yellow crazy ant, dawniej Formica longipes)

Dostępność: brak towaru
Cena: 299,90 zł

Cena regularna:

299.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Gatunek z top 5 inwazyjnych mrówek świata i top 100 najbardziej inwazyjnych organizmów ogółem wg IUCN, największa znana człowiekowi inwazyjna mrówka. Moim zdaniem jeden z najciekawszych gatunków mrówek i najlepiej ubarwiona mrówka inwazyjna na świecie. 

 

Człon “crazy” w angielskiej nazwie pochodzi od ich sposobu poruszania się. Mrówki te biegają bardzo szybko i czasami w losowych kierunkach, niekoniecznie w kierunku, w którym są obrócone. Mają bardzo długie nogi i spore oczy. Wyglądem przypominają trochę żółte Formica, szczególnie królowe, które wyglądają jak przefotoszopowane na żółto Formica rufibarbis. Mrówki te są bardzo agresywne w stosunku do innych mrówek i małych zwierząt, jednak zupełnie ignorują człowieka i inne duże zwierzęta. 

 

Jak większość gatunków inwazyjnych, YCA podróżują po świecie używając do tego ludzkich metod transportu - ciężarówek, autobusów czy statków, po czym osiedlają się w nowym miejscu siejąc prawdziwe spustoszenie wśród miejscowych gatunków mrówek i wielu innych zwierząt. Dodatkowo mają bardzo bogatą dietę - jedzą nektar, nasiona, ziarna, stawonogi, padlinę. Masowo ubijają nawet kraby. Kiedy krab idąc po plaży trafi na robotnicę YCA, zostaje opluty kwasem. Uciekając wpada na coraz to więcej robotnic i jest opluwany coraz większa ilością kwasu, aż dusi się i pada. YCA ubijają też kraby podczas przejmowania ich nor. Po nadgniciu krab zostaje pożarty. Jedna z największych kolonii YCA na świecie zjada według szacunków miliony krabów rocznie, co ma ogromny wpływ na lokalną przyrodę. Kraby pełnią kilka ważnych funkcji, między innymi kopią nory, nawożą ziemię swoimi odchodami i zjadają nasiona i sadzonki chwastów. Niekontrolowane przez kraby chwasty rozrastają się do ogromnych rozmiarów, zmieniając strukturę lasu. Hodowane przez YCA mszyce i inne owady również stanowią ogromny problem dla lokalnej flory i przyczyniają się do zmiany bioróżnorodności lasu. 

 

W kolonii występuje specjalna kasta robotnic z bardziej rozwiniętymi jajnikami i o wiele większym odwłokiem. Jest ich około 10-11% i ich jedynym zadaniem jest składanie jaj troficznych, które są swoistym magazynem białka. Jaja takie służą kolonii do przetrzymania białka na gorsze czasy. Kiedy mrówki nie mają dostępu do pożywienia, nie muszą redukować liczby larw - mogą je karmić jajami troficznymi, co zapewnia kolonii stały wzrost. 

 

Ciężko znaleźć pewne informacje na ten temat, jednak przyjmuje się, że królowe rozmnażają się w gnieździe, podobnie jak ma to miejsce u faraonek - znane są już przypadki rozmnożeń w Polsce i Niemczech! Istnieje też opcja, że sposób rozmnażania się zależy od populacji. 

 

W zależności od populacji, mrówki te formują super kolonię lub nie. Największa znana super kolonia od wielu lat powiększa swój zasięg o 1 km w każdym kierunku rocznie!

 

Ze względu na przyrost liczby królowych, duży rozmiar, jasną barwę oraz świetne zdolności adaptacyjne, idealnie nadają się do sporego wiwarium. 

 

  • Gatunek: Anoplolepis gracilipes (Yellow crazy ant)
  • Trudność: niska w przypadku stabilnych kolonii, bardzo wysoka w przypadku samotnych królowych lub kolonii z kilkoma robotnicami
  • Żołnierze: brak
  • Rozmiar: królowe koło 10 mm, robotnice koło 4 mm
  • Ubarwienie: żółte
  • Występowanie: głównie Azja Południowa i Australia 
  • Odżywianie: woda z miodem i owady karmowe, większa kolonia również martwe myszy, nasiona lub Twój obiad
  • Hibernacja: brak
  • Temperatura: 25-30 stopni
  • Polecane formikarium: dowolne

Opinie o produkcie (3)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

27 października 2021

SUPER OBSŁUGA I FAJNE MRÓWKI

26 kwietnia 2022

Bardzo polecam, super gatunek, bardzo fajny rozwój ale nie ma się czego bać bo nie jest groźny w PL. Dodatkowo Królowa jak i Robotnice przesliczne. W razie słabego rozwoju polecam wsadzić do gniazda ziemnego. Aktywne, strasznie szybkie, jedzą ile wrzucisz. Nic tylko kupować

26 kwietnia 2022

Bardzo polecam, super gatunek, bardzo fajny rozwój ale nie ma się czego bać bo nie jest groźny w PL. Dodatkowo Królowa jak i Robotnice przesliczne. W razie słabego rozwoju polecam wsadzić do gniazda ziemnego. Aktywne, strasznie szybkie, jedzą ile wrzucisz. Nic tylko kupować

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl