




Tapinoma melanocephalum (Ghost Ants)





Opis
Te egzotyczne, inwazyjne i synantropijne mrówki zawdzięczają swoją nazwę jasnemu i przezroczystemu odwłokowi. Są na tyle jasne i przezroczyste, że można je “pokolorować”, karmiąc zabarwionym miodem. Podobnie jak u faraonek, rójka odbywa się u nich w gnieździe i może trwać cały rok, więc liczba królowych ciągle się zwiększa, a przez odłowienie części kolonii da się założyć nową. Ghost ants są dość rzadko spotykane w hodowli w Europie, a dobrze rozwiniętą kolonię można śmiało nazwać rarytasem. Rozwinięta kolonia jest super prosta w utrzymaniu, ponieważ mrówki dobrze sobie radzą w każdej wilgotności i w różnych temperaturach.
Nie wiadomo skąd dokładnie pochodzi ten gatunek, jednak zakłada się, że początkowo występował w Afryce lub na południu Azji. Naukowcy udowodnili, że Ghost ants nie mają zdolności adaptowania do chłodniejszych klimatów, jednak mogą żyć w szklarniach czy rzadziej w budynkach mieszkalnych. W ciepłym klimacie ich zdolności adaptacyjne są zdecydowanie wysokie - potrafią gniazdować pod kamieniami, w drewnie, pod drewnem, w łodygach roślin, w ścianach budynków, doniczkach, w zasadzie wszędzie, gdzie mają zapewnione minimum wilgoci.
W naturze często można zobaczyć szlaki tych mrówek niosących setki czy tysiące sztuk potomstwa ze starego gniazda do nowego, może to oznaczać przeprowadzkę lub odłączenie się części kolonii w celu założenia nowej. Hodują mszyce. W domach wyjadają słodycze.
Mrówki tego gatunku sprowadzamy z Malezji oraz Chin.
W Polsce gatunek ten nie jest uznawany za inwazyjny, ale w przypadku ogromnej kolonii istnieje nieduże ryzyko osiedlenia się w budynku mieszkalnym.
- Gatunek: Tapinoma melanocephalum (Ghost Ants)
- Trudność: niska
- Żołnierze: brak
- Rozmiar: Królowe koło 2.5 mm, robotnice 1.3-2 mm
- Ubarwienie: odwłoki i łapki z reguły przezroczyste, reszta ciała ciemnobrązowa
- Występowanie: na dziko w obu Amerykach, Afryce, Australii i Azji południowej, w domach i szklarniach również w Europie
- Odżywianie: woda z miodem i owady karmowe
- Hibernacja: brak
- Temperatura: 26-30 stopni
- Polecane formikarium: najlepiej szczelne gniazdo 3d, ale nada się każde inne
vlad
miałem 5 kolonii i wszystkie poza tą padły po kilku dniach. szybki rozwój mam już setki poczwarek. polecam.
Mateo
Kolonia przybyła cała i zdrowa, polecam.