Tapinoma melanocephalum (Ghost Ants)

Dostępność: brak towaru
Cena: 59,00 zł 59.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Te egzotyczne, inwazyjne i synantropijne mrówki zawdzięczają swoją nazwę jasnemu i przezroczystemu odwłokowi. Są na tyle jasne i przezroczyste, że można je “pokolorować”, karmiąc zabarwionym miodem. Podobnie jak u faraonek, rójka odbywa się u nich w gnieździe i może trwać cały rok, więc liczba królowych ciągle się zwiększa, a przez odłowienie części kolonii da się założyć nową. Ghost ants są dość rzadko spotykane w hodowli w Europie, a dobrze rozwiniętą kolonię można śmiało nazwać rarytasem. Rozwinięta kolonia jest super prosta w utrzymaniu, ponieważ mrówki dobrze sobie radzą w każdej wilgotności i w różnych temperaturach. 

 

Nie wiadomo skąd dokładnie pochodzi ten gatunek, jednak zakłada się, że początkowo występował w Afryce lub na południu Azji. Naukowcy udowodnili, że Ghost ants nie mają zdolności adaptowania do chłodniejszych klimatów, jednak mogą żyć w szklarniach czy rzadziej w budynkach mieszkalnych. W ciepłym klimacie ich zdolności adaptacyjne są zdecydowanie wysokie - potrafią gniazdować pod kamieniami, w drewnie, pod drewnem, w łodygach roślin, w ścianach budynków, doniczkach, w zasadzie wszędzie, gdzie mają zapewnione minimum wilgoci.

 

W naturze często można zobaczyć szlaki tych mrówek niosących setki czy tysiące sztuk potomstwa ze starego gniazda do nowego, może to oznaczać przeprowadzkę lub odłączenie się części kolonii w celu założenia nowej. Hodują mszyce. W domach wyjadają słodycze. 

 

Mrówki tego gatunku sprowadzamy z Malezji oraz Chin. 

 

W Polsce gatunek ten nie jest uznawany za inwazyjny, ale w przypadku ogromnej kolonii istnieje nieduże ryzyko osiedlenia się w budynku mieszkalnym.

 

  • Gatunek: Tapinoma melanocephalum (Ghost Ants)
  • Trudność: niska
  • Żołnierze: brak
  • Rozmiar: Królowe koło 2.5 mm, robotnice 1.3-2 mm
  • Ubarwienie: odwłoki i łapki z reguły przezroczyste, reszta ciała ciemnobrązowa
  • Występowanie: na dziko w obu Amerykach, Afryce, Australii i Azji południowej, w domach i szklarniach również w Europie
  • Odżywianie: woda z miodem i owady karmowe
  • Hibernacja: brak
  • Temperatura: 26-30 stopni
  • Polecane formikarium: najlepiej szczelne gniazdo 3d, ale nada się każde inne

Opinie o produkcie (2)

16 listopada 2021

miałem 5 kolonii i wszystkie poza tą padły po kilku dniach. szybki rozwój mam już setki poczwarek. polecam.

15 lutego 2022

Kolonia przybyła cała i zdrowa, polecam.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl