




Pristomyrmex punctatus (aka Pristomyrmex pungens)





Opis
Cechą szczególną tych mrówek jest telitokia (odmiana partenogenezy), co czyni je potencjalnie inwazyjnymi. Młode robotnice składają niezapłodnione jaja, z których powstają kolejne robotnice. Starsze robotnice zajmują się zdobywaniem pokarmu.
W koloniach zdarzają się czasem samce i aratogidalne królowe, jednak nie dochodzi do kopulacji. Królowa składa niezapłodnione jaja, jak robotnice, z tą różnicą, że składa je bez względu na swój wiek. Nie obserwuje się walki o dominację wśród robotnic, robotnice składają jaja nawet wtedy, kiedy w kolonii znajduje się królowa.
Kolonie prowadzą koczowniczy tryb życia i w naturze dorastają do kilku tysięcy robotnic, po czym część odłącza się i zakłada nowe gniazdo. Gniazdują między innymi w martwym drewnie, w ściółce i w ziemi. Hodują mszyce. Mrówki te perfekcyjnie nadają się do wiwarium ze względu na to, że rozmnażają się bez obecności królowej czy jednej dominującej robotnicy - dzięki temu nie musimy się martwić, czy królowa jeszcze żyje.
Pristomyrmex punctatus lubią wysoką wilgotność w gnieździe i jedzą znacznie więcej białka niż miodu.
W Europie gatunek ten jest raczej rzadko spotykany w hodowli. W sprzedaży najczęściej występują błędnie pod starą nazwą (pungens), dlatego zawarliśmy ją w opisie, jednak aktualnie gatunek nazywa się Pristomyrmex punctatus.
- Gatunek: Pristomyrmex punctatus (aka Pristomyrmex pungens)
- Trudność: niska
- Żołnierze: brak
- Rozmiar: 4 mm
- Ubarwienie: ciemnobrązowe
- Występowanie: Azja Południowo-wschodnia
- Odżywianie: głównie owady karmowe, małe ilości wody z miodem
- Hibernacja: brak
- Temperatura: 25-30
- Polecane formikarium: jak najdłużej w probówce, potem dowolne gniazdo o wysokiej wilgotności
Wiktor
Miła i pomocna obsługa, szybka wysyłka, paczka bardzo dobrze zapakowana, mróweczki dotarły całe, w znakomitej kondycji. Polecam :)