
Messor cephalotes
Cena regularna:
towar niedostępny






Opis
Messor cephalotes to pięknie ubarwione mrówki "żniwiarki", naturalnie występujące między innymi w krajach jak Etiopia, Kenia i Tanzania. Są to największe mrówki z rodzaju Messor na świecie, a przy tym jedne z najpiękniej ubarwionych. Trudno nie zauważyć takich gigantów, ponieważ ich królowe mają około 2.5cm. Rozmiar robotnicy natomiast w zależności od kasty waha się w przedziale od 6 do 18 milimetrów, więc pojedyncza robotnica może być wyraźnie większa niż królowa największych występujących w Europie mrówek takich jak Camponotus ligniperda, czy Camponotus cruentatus. Pokarmem Messor cephalotes są przetwarzane na tzw. mrówczy chleb nasiona oraz wszelkie owady. Mrówki te są niesamowicie agresywne w stosunku do wszystkiego co się rusza, do tego niesamowicie żarłoczne - po karaczanie często zostaje tylko kilka kawałków pancerza. Potrafią doprowadzić do poważnych uszkodzeń i strat w gospodarce rolnej. Gatunek ten spowodował degradację gleby poprzez usuwanie roślinności zielnej, tworząc gołe ziemie na terenach Meseranii, czyli w dystrykcie Arusza na północnym wschodzie Afryki.. Tworzą one również dosyć długie szlaki do pożywienia. Nie wykazują litości dla upolowanych owadów czy gadów (zostawiają jedynie to czego nie są w stanie przegryźć swoimi bardzo mocnymi żuwaczkami).
W warunkach hodowlanych wymagają dosyć dużej areny oraz wysokiej temperatury (25-30*C). Wilgotność areny powinna wynosić od 30 do 50%, gniazda z kolei około 60%. Należy zapewnić im stały dostęp do nasion oraz białka (dla małych koloni może to być mącznik lub muszki owocówki, dla dużych świerszcze i karaczany. Duże kolonie są też w stanie zjeść owoce. Jeśli chodzi o gniazdowanie, to najlepszym wyborem dla większej kolonii będzie gniazdo ziemne lub betonowe, ale dobrze radzą sobie też w każdym innym. Należy uważać z miękkimi gniazdami jak druk 3d czy gips, ponieważ Messor cephalotes czasem je przegryzają.
Małe kolonie z kolei świetnie czują się w małych gniazdach akrylowych z wylewką gipsową, pomagającą utrzymać gradient wilgotności. Dobrze sprawdza się też probówka z wylanym gipsem. Według naszego doświadczenia samotną królową lub kolonię do około 10 robotnic najlepiej trzymać właśnie w takim gnieździe lub probówce, po czym przy około 5-10 robotnicach dodać małą arenę, a przy około 15-20 robotnicach można spokojnie podpiąć jeszcze suchą probówkę na nasiona i jedną probówkę do połowy napełnioną wodą. Mrówki dzięki temu mogą wybrać gdzie chcą trzymać królową, gdzie jaja i larwy, gdzie poczwarki, a gdzie nasiona. Większe kolonie nie powinny już sprawiać żadnych problemów. Przy Messor cephalotes najgorsze są początki, szczególnie faza samotnej królowej.
Kolonie z kilkoma czy kilkunastoma robotnicami bez problemu zabijają duża muchę lub średniej wielkości karaczana, ale najlepiej nie stresować ich żywą karmówką przed osiągnięciem liczebności co najmniej 40-50 robotnic.
Na koniec podzielimy się ciekawostką z naszej hodowli. Mały żołnierz Messor cephalotes jest w stanie wgryźć się w skórę mężczyzny tak mocno, że nie da się go oderwać bez zabijania go lub bez wkładania palca pod wodę na kilkadziesiąt sekund. Żołnierz nie puszcza nawet po tym, jak traci przytomność, ale da się go już wtedy odczepić. Ugryzienie jest dość bolesne jak na mrówkę, ale w żadnym wypadku nie równa się z użądleniami. Messor nie mają żądła, po prostu szczypią żuwaczkami. Mamy za sobą kilka ugryzień małego lub średniego majora, żadne nie skończyło się skaleczeniem, ale zostawiały całkiem spore “dziurki” w naskórku, więc strach się bać, jak gryzie duży major.
Tutaj możecie zobaczyć nagranie, na którym zestawiamy je z Messor barbarus. Jak widzicie różnica jest ogromna.
Informacje:
- Gatunek: Messor cephalotes
- Trudność: średnio-niskie
- Żołnierze: tak
- Rozmiar: królowa 25mm, robotnica 6-18 mm
- Ubarwienie: czerwona głowa, tułów czerwono-czarny, charakterystyczny czerwony ślad na tułowiu
- Występowanie: Afryka Wschodnia
- Odżywianie: nasiona i owady karmowe, większe kolonie zjedzą też owoce
- Hibernacja: brak
- Temperatura: 25-30 stopni
- Polecane formikarium: akrylowe, ziemne, druk 3d, beton
- Klasyfikacja taksonomiczna:
- Królestwo: Zwierzęta
- Gromada: Arthropoda
- Klasa: Owady
- Zamówienie: Hymenoptera
- Rodzina: Formicidae
- Podrodzina: Myrmicinae
- Rodzaj: Messor
Dane techniczne
Zimowanie? | Brak |
Rodzaj | Messor |
Żołnierze | Tak |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Zaworski
Mrówki w super kondycji i szybko dostarczone. Polecam
Jakub Mącki
Świetna cena i gatunek, ogromne, agresywne, mam nadzieję, że uda się odchować bezproblemowo
Patryk
Genialny gatunek, nie wiedziałem, że Messor mogą być aż tak ciekawe, no i ta ich wielkość, roooobi wraaażeniee
szymon
Piękny ogromny gatunek, królowa przepiękna, na początku wydawała się nieśmiała, ale atakuje wszystko co się rusza
Rafał
Największy gatunek Messor na świecie, także fajne do popisania się przed znajomymi:) Cena przystępna, niska, konkurencja ma je w o wiele większej cenie.
Gandalf
Królowa przyszła z pięknym pakietem jajek, bardzo pięknie ubarwiona, wysyłka szybka i bezproblemowa, bardzo profesjonalne pakowanie, sklep bardzo godny polecenia.
Maciek
Ogromny gatunek, królowa piękna, agresywna, przyszła z fajnym pakietem potomstwa, zadbana
Wojtek
No nie da sie ukryć, cudowne:)
Adam
Najlepsze Messor na świecie
Bartek
Ależ bydle, świetne są - mój ulubiony gatunek
Kuba
Świetny gatunek, pięknie ubarwiony i ogromny
Nikola
Nie wiedziałam że są aż tak ogromne, największe mrówki jakie miałam,zdecydowanie polecam sklep, zawsze odpowiedzą na wszystkie pytania i wyślą świetnej jakości mróweczki
Bartek
Jedne z ciekawszych i ładniejszych messor jakie można dostać, naprawdę super jakości królowe
Ola
Super pakowanie, szybka i miła obsługa, polecam
Zosia
Cena wysoka, ale dowiedziałam się dlaczego. Szukałam po internecie ładnie ubarwionej dużej mrówki,znalazłam ten oto rodzaj, śliczny duży i agresywny (przynajmniej tak czytałam) zamówiłam samotną królową. Miała jednak już larwy i poczwarki co mnie zaskoczyło. Polecam