




Manica rubida





Opis
Największa czerwona mrówka i jedyny przedstawiciel tego rodzaju w Europie. Jedne z większych mrówek w Polsce. Górski gatunek, w Polsce występuje tylko na południu kraju. Zamieszkują głównie piaszczyste tereny, uwielbiają otwarty, nasłoneczniony teren, często żyją na parkingach lub obrzeżach lasów, o które z reguły konkurują z Formica cinerea. Lubią żyć blisko jezior czy rzek, ale często występują z dala od nich.
Bardzo mocno żądlą, czasem zostawiając opuchliznę nawet na kilka dni. Użądlenia z reguły bolą, czasem swędzą lub pieką. Niektórzy porównują ich użądlenia nawet do szerszeni. Jeśli chodzi o kontakty z innymi mrówkami, to kiedy już zostaną zaatakowane, są bardzo waleczne, ale rzadko atakują pierwsze. Wykazują natomiast ogromną agresję w stosunku do zwierząt każdej wielkości. Potrafią zabić przeciwnika o wiele większego od siebie, rzucają się w bój na oślep. Ciężko ranne robotnice, dosłownie przekrojone na pół czy zmiażdżone, nadal hardo walczą.
Kolonie z reguły są poliginiczne i składają się z kilku tysięcy robotnic, często tworzą systemy polikaliczne, niektóre źródła piszą nawet o super koloniach. Mogą być hostem dla motyla Maculinea alcon.
- Gatunek: Manica rubida
- Trudność: średnia (początek trochę trudniejszy, potem z górki)
- Żołnierze: brak
- Rozmiar: królowa 10-13mm, robotnica 6-9 mm
- Ubarwienie: rude lub czerwone
- Występowanie: Europa Środkowa i Południowa
- Odżywianie: woda z miodem i owady karmowe, nawet maleńkie kolonie świetnie sobie radzą z żywą karmówką
- Hibernacja: tak, koło 6-15 stopni
- Temperatura: 23-28 stopni
- Polecane formikarium: dowolne